Staff

No one forgets a great teacher, and our school’s success is based on professional yet friendly relationship between pupils and our teachers. All staff have the interests of every child at heart, both in and out of the classroom.

Teaching staff

Name
Designation
Main responsibilities
Mr A Hook
Interim Headteacher
 
Miss N Townshend
Interim Deputy Headteacher
 
Miss M Dunn
Assistant Headteacher
 
     
     
     
Mrs S Brown
Nursery Manager
Nursery
Mrs R Gedalovitch
EYFS Class Teacher
 OPAL
Mrs C Wade
EYFS Class Teacher
Year lead
Phonics
Mrs L Roberts   
EYFS Class Teacher
 
Mrs A Smith
Year 1 Class Teacher
Year lead
Art, DT and Music lead
Mrs L Botha
Year 1 Class Teacher
 
Miss J Orchard
Year 1 Class Teacher
 
Miss L Payne
Year 2 Class Teacher
MFL lead
Mrs P Knowles
Year 2 Class Teacher
Moderation lead
Mrs R Knights
Year 2 Class Teacher
 
Mrs A Wood
Year 3 Class Teacher
 
Mrs K Freese
Year 3 Class Teacher
RE/PSHE/SRE leadYear lead
Mrs S Webb
Year 3 Class Teacher
Online Safety leadE-cadets lead
Mr L Cleland
Year 4 Class Teacher
Computing lead
     
Miss A Lawson
Year 4 Class Teacher
Choir
Mrs A Perry
Year 5 Class Teacher
Year lead
Curriculum lead
Mrs H McDonagh
Year 5 Class Teacher
English lead
Mrs F Newton
Year 5 Class Teacher
Maths lead
Mr D Cordery
Year 6 Class Teacher
Year leadScience lead
Miss S Hristova
Year 6 Class Teacher
GPS lead
Miss E Pretlove
Year 6 Class Teacher
Trailblazer lead
Mr M Thornley
Class Teacher
PE lead
Mrs H Slade
Class Teacher
 
Mrs S Mahmood
Class Teacher
 

 

Other teaching staff

 
Name
Designation
Main responsibilities
Mrs L Tyrell
HLTA
 PPA Cover
Mrs E Edmondson
HLTA
PPA Cover
Mrs S Barrett
Music Specialist
PPA Cover

Teaching support staff

Name
Designation
Mrs D Jessup
LSA
Mrs K Allen
LSA
Mrs M Thorburn
LSA
Mrs H SInclair
LSA
Mrs W Pettit
LSA
Mrs K McSweeney
LSA
Mrs D Morton
LSA
Mrs M Martin
LSA
Mrs J Page
LSA
Mrs K Harvey
LSA
Miss H Kay
LSA
Miss E Lane
LSA
Mrs Cooke
LSA
Mrs V Wright
LSA
Mrs B Wright
LSA
Mrs L Williams
LSA
Mrs W Whitman
LSA
Mrs C Ward
LSA
Mrs J Brewer
LSA
Mrs S Cushing
LSA
Miss Z Deighton
LSA
Mrs S Gardiner
LSA
Mrs J Farrell
LSA
Mrs N Lewin
LSA

Administrative staff

Name
Designation
Main responsibilities
Mrs C Gibson
Office staff
 
Mrs L Robinson
Office staff
 
Mrs J Pinson
Office staff
 
Mrs S Halsey
Office staff
 
Mrs V Cooper
Office staff
 

Midday staff

Name
Designation
Mrs K Ahmed
MDA
Mrs T Pavitt
MDA 
Mrs Z Clark
MDA
Mrs Cooper
MDA
Mrs V Dimitriu
MDA
Mrs A Collyer
MDA
Mrs Dawson
MDA
Mrs D Marriage
MDA
Mrs S Maskell
MDA
Mrs J Pavitt
MDA
Mrs B Komaromi
MDA
Mrs Robinson
MDA
Mrs J Reed
MDA
Mrs L Pitman
MDA
Mrs S Sungeelee
MDA

Premises/Cleaning staff

 
Name
Designation
Mr G Ashdown
Site Manager
Mr D Chamock
Cleaner
Mr C Smith
Cleaner
Mrs K Robinson
Cleaner
Mr V Appleton
Cleaner
Mrs B Pasztorne
 
Cleaner
Mrs V Dimitriu
 Cleaner

Cooking staff

Breakfast Club staff

Name
Designation
Mrs D Jessup
Breakfast club
Mrs K Allen
Breakfast club
Mrs V Wright
Breakfast club
Mrs S Cushing
Breakfast club
Miss L Williams
Breakfast club
Mrs S Sungeelee
Breakfast club